AHC Potaissa Turda s-a calificat în turul II preliminar al European Handball League, după ce formația noastră a câștigat în Croația, scor 32-27.

Cu un dezavantaj de două goluri, băieții noștri au intrat extrem de motivați pe teren și după doar nouă minute au reușit să egaleze „la general” (3-5, min 9). Diferența a crescut constant pe tabelă și la pauză aveam un avantaj de șapte goluri (18-11).

Jucătorii noștri au gestionat perfect repriza secundă, menținând diferența constantă pe tabelă.

AHC Potaissa Turda a câștigat partida, scor 32-27, și s-a calificat în turul II preliminar al European Handball League. Partidele turului doi preliminar vor avea loc la finele lunii septembrie.

HRK GORICA – AHC POTAISSA TURDA 27-32 (11-18)

Pentru formația noastră au marcat: Ghiță (9), Cîntec (6), Szoke (6), Thalmaier (3), Pop (3), Iancu (2), Pavel (2), Dragas (1)